Informacje związkowe

Dnia 16 października 2014 r. w Warszawie odbyło się spotkanie w Ministerstwie Skarbu Państwa zorganizowane przez Sekretariat Przemysłu Chemicznego NSZZ Solidarność, w którym uczestniczyli nowo wybranymi członkowie Prezydium SPCH. Ze strony naszej OM NSZZ „Solidarność” PKN ORLEN S.A. uczestniczyli Zbigniew Cegliński i Henryk Kleczkowski. Spotkanie rozpoczął Minister, Sekretarz Stanu – Zdzisław Gawlik, który w Ministerstwie zajmuje się branżą chemiczną, a później na spotkanie przybył również Włodzimierz Karpiński – Minister Skarbu Państwa. Prezentację i przedstawienie problemów rozpoczęła Sekcji Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, którą reprezentowali: Przewodniczący Bolesław Potyrała, Bogdan Stępiński z PSG i Piotr Łusiewicz z Gaz Systemu. Generalnie ostro skrytykowano działania Zarządu PSG w szczególności dotyczące nieuzasadnionej restrukturyzacji osobowej (planowane zwolnienie 3000 pracowników). Poinformowano Ministrów, że skala niepokoju jest tak duża, ze może dojść do protestów. Następnie problemy w branży chemicznej omówił Przewodniczący – Tomasz Podlasek a jego wypowiedź uzupełniali koledzy z firm: Azoty Puławy – Przewodniczący Andrzej Jacyna i Piotr Śliwa, Azoty Tarnów – Przewodniczący Szumański Tadeusz oraz Przewodniczący Robert Wichrowski z Anwilu. Największe obawy kolegów z Grupy Azoty, to oczywiście nadal zbyt małe zabezpieczenie Grupy przed przejęciem jej przez Rosyjską Spółkę Acron. Nasza OM NSZZ „Solidarność” PKN ORLEN S.A. nakreśliła problemy w firmach z Sekcji Krajowej Przemysłu Naftowego oraz w grupie PKN Orlen. W szczególności omówiony został problem zmiany systemu czasu pracy w PKN ORLEN S.A. z pięciobrygadowego na czterobrygadowy, a co za tym idzie likwidacji stanowisk pracy. Przedstawiono również Ministrom informację o planowanym łączeniu spółek w Grupie Kapitałowej Orlen. OM NSZZ chce jednolitej polityki dla Grupy Kapitałowej dotyczącej zawierania Zakładowych Układów Zbiorowych Pracy.
 
Dnia 15 października 2014 r. we Włocławku odbyło się spotkanie Zarządu spółki Orlen Eko z pracownikami spółki Chemeko. Było to już trzecie spotkanie w takim składzie, tym razem poświęcone kwestiom operacyjnym. Pracownicy z Chemeko mogli bezpośrednio zadawać pytania zarządowi, jak i dyrektorom z Orlen Eko. Rozmowa ta służyła wyjaśnianiu wątpliwości pojawiających się w związku z przejmowaniem majątku i pracowników Chemeko do Orlen Eko. Od 01.11.2014 wszystkie prace będą wykonywane już pod szyldem Orlen Eko i w przypadku powstających wątpliwości będą one rozwiązywane na bieżąco. Na prośbę pracowników spółki Chemeko, w spotkaniu tym uczestniczyła nasza OM NSZZ „Solidarność”.

Dnia 13 października 2014 r. odbyła się sesja negocjacyjna ZUZP w spółce Orlen Laboratorium. Na spotkaniu pracodawca przedstawił nowy projekt ZUZP wynikający z polityki płacowej dla Grupy Kapitałowej PKN ORLEN S.A. chcąc tym samym ujednolicić zasady wynagradzania w spółce OL. Organizacje Związkowe przedstawiły swoje uwagi dotyczące nowego projektu ZUZP. W toku sesji określone zostały następujące zagadnienia podlegające dalszym negocjacjom i podzielone na cztery sesje negocjacyjne:
1. Zapisy dotyczące dodatków zmianowych
2. wykup nagród jubileuszowych a PPE
3. Waloryzacja wynagrodzeń zasadniczych
4. Limity za nadgodziny i rekompensata
5. Wynagrodzenie za absencję chorobową oraz nieobecności wynikającej z wypadku przy pracy
6. System premiowy
7. Uregulowania dotyczące nagrody rocznej
8. Tabela wynagrodzeń
9. Taryfikator stanowisk pracy, w tym księga opisów stanowisk pracy
10. Zapisy dotyczące wyłączenia z Taryfikatora stanowisk pracy stanowiska Dyrektora/kluczowe stanowiska
11. Zapisy dotyczące norm czasu pracy, w tym pięciobrygadowa organizacja czasu pracy
12. Zapisy informacyjne ZUZP dotyczące adaptacji, awansowania, oceny pracowników
13. Dodatkowy odpis na ZFŚS
14. Zapisy dotyczące współpracy ze Związkami Zawodowymi
15. Zapisy dotyczące interpretacji oraz oceny zapisów ZUZP
16. Definicje dotyczące konsultacji, uzgodnień, wynagrodzeń

W dniu 10 października 2014 r. odbyło się spotkanie OM NSZZ „Solidarność” z Prezesem spółki Orlen Eko. Spotkanie odbyło się na wniosek naszej organizacji po otrzymaniu informacji, że Spółka Orlen Eko planuje połączenie ze spółką Chemeko poprzez przeniesienie majątku spółki przejmowanej (Chemeko) na spółkę przejmującą (Orlen Eko), a co za tym idzie przejęcie w rozumieniu art. 231 Kodeksu Pracy pracowników spółki Chemeko. Przejście to nastąpi 01.11.2014 roku. W stosunku do pracowników przejmowanych od Chemeko nowy pracodawca przewiduje dostosowanie warunków zatrudnienia, w szczególności pracy i płacy przejmowanych pracowników do regulaminów i uregulowań obowiązujących dla pracowników Orlen Eko. Nie przewiduje się przekwalifikowania pracowników. W zakresie miejsca świadczenia pracy przejmowanych pracowników nowy pracodawca nie przewiduje żadnych działań.