Negocjacje płacowe w PKN ORLEN S.A.

Wczoraj tj. 6 lutego w PKN ORLEN S.A.  odbyło się drugie spotkanie negocjacyjne w sprawie zawarcia Porozumienia dotyczącego ustalenia przyrostu miesięcznego, przeciętnego wynagrodzenia w 2017 r. Trwało krótko, ponieważ zespół Pracodawcy spieszył się na inne spotkanie. Po przedstawieniu oczekiwań okazało się, że stanowiska Pracodawcy i Związków Zawodowych są bardzo rozbieżne. Pomimo tego Pracodawca zażądał przerwy do 27 lutego ( 20 dni ) argumentując to feriami zimowymi dla dzieci w województwie mazowieckim. Zespół negocjacyjny naszego Związku mocno zaprotestował przeciwko takiemu stawianiu sprawy. Nasi Członkowie pracują dla dobra Naszej Firmy 365 dni w roku, 24 h na dobę nie patrząc czy to świątek, piątek czy niedziela zarówno w produkcji, logistyce jak i sprzedaży i chyba mają prawo oczekiwać, że Pracodawca wyznaczy taki Zespół, który będzie miał czas i ochotę, aby spotykać się tyle razy ile to będzie potrzebne i konieczne, aby wypracować dla Załogi Porozumienie które będzie przez Nią do zaakceptowania. Pozostawianie wszystkiego na ostatnią chwilę nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ uważamy, że jeden dzień to za mało, aby nasze stanowiska przy takim sposobie negocjacji zbliżyły się do siebie.

Apelujemy do Pracodawcy o wzięcie pod uwagę naszej argumentacji i wyznaczenie kolejnych terminów w nadchodzących dniach, a nie czekanie na koniec miesiąca.  Nasz Związek Solidarność komunikował już niejednokrotnie, że  nie zaakceptujemy podwyżek mniejszych niż w ubiegłym roku 2016. Przypominamy, że było to 200 zł od stycznia obligatoryjnie dla każdego pracownika, 100 zł od kwietnia uznaniowo, naliczeniowo na każdego pracownika i dwie nagrody świąteczne po 1500 złotych. Wynik EBIDTA LIFO i ZYSK NETTO przewidywane za 2016 rok oraz komunikowany w mediach przez Zarząd PKN Orlen S.A. zamiar wypłacenia rekordowo wysokiej dywidendy dla akcjonariuszy na nie spotykanym dotychczas wysokim poziomie, upoważniają nas do tego.

Mamy nadzieję, że po 28 lutego, historia przedstawiona na rysunku nie będzie odzwierciedleniem sytuacji w Naszej Firmie.

Podziel się ze znajomymi:Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin