Powstanie NSZZ “Solidarność” przełomowe dla większości Polaków

alt

Zdecydowana większość Polaków uważa powstanie “Solidarności” za ważne wydarzenie.  Z okazji 35. rocznicy powstania Związku, CBOS zapytał o rolę, jaką “Solidarność” odegrała w życiu Polaków.

90% badanych uważa, że powstanie i działalność „Solidarności” w latach 1980–1981 były ważnym wydarzeniem w historii Polski. Obecnie częściej niż w ciągu ostatnich dziesięciu lat Polacy przypisują powstaniu związków zawodowych pierwszoplanową rolę w przemianach, jakich doświadczyło całe społeczeństwo. Dwie trzecie badanych (66%) określa je mianem przełomowego.

Ponad połowa respondentów (57%) uważa, że w Polsce dostatecznie pielęgnuje się pamięć o „Solidarności”. Co trzeci badany (33%) wyraża niepokój o niedostateczne upamiętnienie tego wydarzenia. Są to osoby we wszystkich grupach wiekowych, bez względu na poglądy polityczne, za wyjątkiem najmłodszych, którzy znacznie częściej przekonani są o dostatecznym wysiłku w tym zakresie.