31 sierpnia – 42. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych.

Historyczne wydarzenia, które miały miejsce w sierpniu 1980 roku, stały się dla Polaków początkiem drogi do odzyskania wolności i bezpośrednią przyczyną wyjątkowego co do skali, solidarnego zaangażowania narodu na rzecz budowy demokratycznej, suwerennej Ojczyzny.  Strajki w Stoczni Gdańskiej i Szczecińskiej oraz wielu innych zakładach pracy, zakończone zostały podpisaniem Porozumień Sierpniowych.

42 lata temu, 31 sierpnia 1980 roku podpisano pomiędzy komisją rządową a komitetem strajkowym Porozumienia Sierpniowe – pierwszy punkt słynnych 21 postulatów mówił o akceptacji niezależnych od partii i pracodawców wolnych związków zawodowych.

Powstanie Solidarności stało się początkiem przemian 1989 roku skutkujących obaleniem komunizmu w naszym kraju. Wkrótce związek liczył niemal 10 mln członków (było to 80 proc. pracowników państwowych). Organizacje związkowe powstawały we wszystkich przedsiębiorstwach i instytucjach ….

W rocznicę powstania NSZZ Solidarność, w Płocku 31 sierpnia br. o godz. 18.00 odbędzie się Msza Św. w Kościele Św. Stanisława Kostki – „Stanisławówce”. Następnie pod pomnikiem Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki i Protestów Robotniczych zostaną złożone kwiaty.

Serdecznie zapraszamy członków i sympatyków Związku, z naszej organizacji w uroczystości udział weźmie delegacja wraz z pocztem sztandarowym.