41. Rocznica powstania NSZZ “Solidarność”

W dniu 31 sierpnia 2021 roku mija czterdzieści jeden lat od zawarcia w Stoczni Gdańskiej „Porozumień Sierpniowych” – pierwszy punkt słynnych 21 postulatów mówił o akceptacji niezależnych od partii i pracodawców wolnych związków zawodowych.

Powstanie Solidarności stało się początkiem przemian 1989 roku skutkujących obaleniem komunizmu w naszym kraju. Wkrótce związek liczył niemal 10 mln członków (było to 80 proc. pracowników państwowych). Organizacje związkowe powstały we wszystkich przedsiębiorstwach i instytucjach .

Gdy gen. Wojciech Jaruzelski zdecydował o wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r., Solidarność została zawieszona, a w październiku 1982 roku – zdelegalizowana. Był to okres prześladowań opozycji i działalności podziemnej. Związek został ponownie zarejestrowany w wyniku ustaleń Okrągłego Stołu w kwietniu 1989 r.

W imieniu Zarządu Regionu Płockiego NSZZ „Solidarność” zapraszamy na uroczystości rocznicowe, a wszystkim członkom oraz sympatykom NSZZ Solidarność życzymy samych dobrych dni na przyszłość, bądźmy Solidarni!!!