INFORMUJEMY, IŻ NIE WYRAŻAMY ZGODY NA WYKORZYSTYWANIE FRAGMENTÓW LUB CAŁOŚCI NASZYCH INFORMACJI
PRZEZ PODMIOTY ZEWNĘTRZNE BEZ ZGODY I AUTORYZACJI WŁADZ ZWIĄZKU

44 rocznica wydarzeń czerwca 1976 r. w Płocku.

Organizacja Międzyzakładowa NSZZ “Solidarność” PKN ORLEN S.A. serdecznie zaprasza na uroczyste obchody 44 rocznicy wydarzeń czerwca 1976 roku, które odbędą się w dniu 23 czerwca br. (wtorek) o godz. 14.30 przy pamiątkowym Kamieniu na Bramie Nr 2 PKN ORLEN S.A.

Płock, obok Radomia i Ursusa, był miastem, w którym w czerwcu 1976 roku doszło do strajków i wystąpień robotniczych, mających najbardziej dramatyczny przebieg zakończony starciami manifestujących z funkcjonariuszami MO i ZOMO. Zastrajkowali robotnicy ówczesnych Mazowieckich Zakładów Rafineryjnych i Petrochemicznych, Przedsiębiorstwa Remontowo-Montażowego „Naftoremont” i Przedsiębiorstwa Robót Elektrycznych „Elektromontaż”.

Protest w Płocku rozpoczął się wcześnie rano na kilku wydziałach Mazowieckich Zakładach Rafineryjnych i Petrochemicznych. Około godziny 14.00, przy Bramie Nr 2 doszło do spontanicznego wiecu skupiającego kilkaset osób. Uczestnicy protestu ruszyli ulicami miasta w kierunku gmachu KW PZPR – obecnie Książnica Płocka. W trakcie marszu wzburzonych robotników Petrochemii przyłączali się do nich pracownicy z innych zakładów pracy. Pod siedzibę PZPR dotarło około 3 tysięcy osób.

Manifestujących otoczyły i zaatakowały jednostki MO i ZOMO. Budynek płockiego PZPR obrzucono kamieniami, wybito w nim szyby. Zajścia trwały do późnego wieczora. Protestujący byli wyłapywani, bici i zatrzymywani, zwalniani z pracy. Udzielana wtedy pomoc, zaowocowała powstaniem we wrześniu 1976 roku pierwszej jawnej organizacji opozycyjnej – Komitetu Obrony Robotników. Miało to ogromny wpływ na rozwój demokratycznej opozycji, do powstania NSZZ Solidarność włącznie.

Dla upamiętnienia tamtych wydarzeń spotykamy się co roku, aby oddać hołd tym, którzy mieli odwagę wyjść wtedy na ulicę, upomnieć się nie tylko o chleb, ale też o godność człowieka. Składamy kwiaty pod pamiątkowym Kamieniem – pomnikiem, który ufundowała nasza Organizacja i opiekuje się nim na co dzień.

Udział w naszej uroczystości w tym roku zapowiedział Prezes Zarządu PKN ORLEN Pan Daniel Obajtek oraz przedstawiciele Zarządu Regionu Płockiego NSZZ „Solidarność”  i innych Związków Zawodowych.

Serdecznie zapraszamy wszystkich naszych członków oraz pracowników PKN ORLEN i Spółek GK , którzy będą dysponować czasem w tym dniu, aby do nas dołączyli.

Podziel się ze znajomymi:Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

 

 

solidarnosc_spch

komisja_krajowa

[wp-rss-aggregator exclude=”331″ limit=”10″]

solidarnosc_plock

[wp-rss-aggregator exclude=”316″ limit=”10″]

solidarnosc_tygodnik

Podziel się ze znajomymi:Share on Facebook

Facebook

0Tweet about this on Twitter

Twitter

Share on LinkedIn

Linkedin