45. rocznica Wydarzeń Czerwca 76 roku.

25 czerwca 1976 r. w 112 zakładach pracy na terenie 24 województw przeszło 80 tys. osób rozpoczęło strajk i demonstracje uliczne. Bezpośrednią przyczyną protestu była zapowiedziana 24 czerwca w Sejmie PRL przez premiera Piotra Jaroszewicza drastyczna podwyżka cen artykułów żywnościowych. W Radomiu, Ursusie i Płocku doszło do pochodów i demonstracji, zakończonych starciami z MO, a w przypadku Radomia – dramatycznymi walkami ulicznymi.

W Płocku strajk wybuchł w Mazowieckich Zakładach Rafineryjnych i Petrochemicznych. Ok. godz. 14.00 przy jednej z bram doszło do spontanicznego wiecu, po którym grupa jego uczestników pomaszerowała pod gmach KW PZPR, ok. 17.00 tłum przed siedzibą partii liczył 2-3 tys. osób. Do zebranych przemówił I sekretarz. Część manifestantów ruszyła w stronę innych zakładów, ale ich pracownicy nie przyłączyli się do protestu. Po ogłoszeniu komunikatu o odwołaniu podwyżki, budynek KW obrzucono kamieniami, wybito kilka szyb, zaatakowano radiowóz straży pożarnej. Ok. godz. 21.00 demonstrantów zaatakowały ściągnięte z Łodzi oddziały ZOMO.

Dla upamiętnienia tych wydarzeń, spotykamy się w piątek  25 czerwca  br. o godz. 14.00 pod pamiątkowym Kamieniem przed Bramą Nr 2 PKN ORLEN S.A., gdzie złożymy kwiaty.

Zapraszamy członków Związku i tych, którzy będą dysponować czasem, aby do nas dołączyli.

Jednocześnie w imieniu Regionu Płockiego NSZZ „Solidarność” zapraszamy do wzięcia udziału w uroczystej Mszy Świętej, która zostanie odprawiona w dniu 27 czerwca 2021 r. (niedziela) o godz. 11.00, w rocznicę wydarzeń Czerwca`76 w Płocku, Radomiu i Ursusie.
Msza święta zostanie odprawiona w Kościele Św. Józefa Rzemieślnika w Płocku (Cholerka) przy ul. Górnej 1. Naszą Organizację Związkową reprezentować będzie delegacja wraz z pocztem sztandarowym.

Podziel się ze znajomymi:Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin