Branżowe spotkanie opłatkowe.

 alt

W dniu 11 stycznia 2016 r. w historycznej Sali BHP w Gdańsku odbyło się spotkanie noworoczne Prezydium KK NSZZ Solidarność z przewodniczącymi sekretariatów i sekcji krajowych NSZZ „Solidarność”.  
Sekcję Krajową Przemysłu Naftowego NSZZ “Solidarność” reprezentowali: Henryk Kleczkowski – Przewodniczący SKPN oraz Wiesława Frydrychowska – Wiceprzewodnicząca OM NSZZ „Solidarność” PKN ORLEN, członkowie Prezydium KM NSZZ „Solidarność” PKN ORLEN: Monika Dudkiewicz, Dariusz Borowski, Mieczysław Chojnacki, Andrzej Okupski, Cezary Dobrakowski i Grzegorz Padzik.
W spotkaniu wzięli udział członkowie Prezydium KK:  Piotr Duda – Przewodniczący KK, Bogdan Kubiak, Tadeusz Majchrowicz, Ewa Zydorek, Henryk Nakonieczny i Jerzy Jaworski.

Spotkanie rozpoczął Bogdan Kubiak, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej odpowiedzialny za struktury branżowe. Następnie związkowcy wysłuchali informacji na temat działalności Związku w minionym roku.
„To był dla nas trudny rok –  rozpoczął przewodniczący KK Piotr Duda –  Jednak rok 35-lecia “Solidarności” stał się dla nas jednocześnie rokiem przełomowym. Wybory parlamentarne doprowadziły do ustąpienia koalicji PO-PSL. Obecna władza jest bardziej otwarta na, a prezydent przed wyborami podpisał ze Związkiem umowę programową. Lider “Solidarności podkreślił, że rząd chce prowadzić dialog z partnerami społecznymi. 

Duda przypomniał, że dzięki “Solidarności” dialog społeczny znalazł się w punkcie zwrotnym. Rada Dialogu Społecznego już odbyła swoje pierwsze posiedzenie, ruszyły zespoły programowe. Przewodniczący NSZZ wskazał jakie są najważniejsze priorytety dla Związku w nadchodzącym roku. – Chcemy jak najszybciej zmienić ustawę o zamówieniach publicznych tak, aby firmy nareszcie mogły spokojnie stawać do przetargów, bez obaw że tylko cena będzie kryterium decydującym, aby klauzule społeczne były przestrzegane. Chodzi też o implementację dyrektyw unijnych do ustawy. “Solidarność’ rozpoczęła akcję wysyłania żółtych kartek do firm, które rozpisując przetarg publiczny pomijają klauzule społeczne.
Jednym z najważniejszych problemów stojących przed branżami jest w ocenie Dudy rozwój układów zbiorowych pracy. – W tej chwili branżowych układów właściwie nie ma. Chcemy iść w tym kierunku, aby rozwijały się i ponadnarodowe i branżowe układy zbiorowe – zaznaczył. Jednocześnie przewodniczący KK poinformował, że toczą się w chwili obecnej rozmowy z pracodawcami na temat układu zbiorowego pracy dla pracowników ochrony i sprzątania, bo w tym sektorze najczęściej dochodzi do patologii i łamania prawa.
Brak zapisu na temat okresu składkowego w obliczaniu wieku emerytalnego wzbudził niepokój Związku. – Z rozczarowaniem przyjąłem projekt prezydencki dotyczący obniżenia wieku emerytalnego – powiedział lider Związku – Pominięto w nim wliczanie okresu składkowego. Mam nadzieję, że nowelizacja ustawy przejdzie tylko z dodatkowymi zapisami na ten temat, to jest jeden z naszych priorytetów. Nie odpuścimy tego w żadnym wypadku.
Przewodniczący poruszył także problem związany z programem” 500 plus”. Projekt jest w konsultacji, Związek będzie postulował, żeby świadczenie bez kryterium dotyczyło również pierwszego dziecka. Młodzi ludzie w Polsce odsuwają decyzję o pierwszym dziecku, ponieważ obawiają się kosztów życia i utrzymania, jeśli kobieta przestanie pracować.
– Naszego państwa nie stać na podwyższenie kwoty wolnej od podatku dla wszystkich obywateli – podkreślał szef NSZZ – Mówię to jako związkowiec świadomy tego co się dzieje w naszym kraju. Duda wyjaśnił, że “S” postuluje, aby rozwiązanie szło w kierunku dygresywnym czyli kwota wolna od podatku w wysokości do 8 tys. złotych powinna być wolna tylko dla najuboższych i najbardziej potrzebujących obywateli.
Lider NSZZ zaznaczył, że Związek będzie wspierał rządzących, o ile zobowiązania przedwyborcze będą stopniowo realizowane i to w kształcie omówionym z “Solidarnością”. – Jeśli trzeba będzie bronić pracowników i ich praw, na pewno będziemy to robić – mówił. Jednocześnie podkreślał, że Związek nie da się “podpuścić” tym, którzy próbują oskarżać. – Teraz krzyczy się, że Związek nic nie robi, jak PiS chce zamykać kopalnie – tłumaczył Duda – Spokojnie, my wiemy co robić. My sobie poradzimy i z obroną kopalń i z innymi sprawami, musimy tylko pilnować naszych priorytetów, aby zostały spełnione.

 

Podziel się ze znajomymi:Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin