Informacja po negocjacjach płacowych w PKN ORLEN S.A.

SZANOWNI PAŃSTWO,

Na naszej stronie internetowej staramy się umieszczać najnowsze informacje wynikające z naszej działalności. Nie wchodzimy w polemiki,  chwalimy się sukcesami, z ewentualnych niepowodzeń wyciągamy wnioski, nie zrzucamy winy na innych.

Ale nie możemy przejść obojętnie wobec kłamliwych oskarżeń, które Bogdan Żulewski wiceprzewodniczący MZZPRC w Grupie Kapitałowej PKN Orlen S.A.  umieścił w dwóch swoich ostatnich ,, audycjach” z 6 i 13 marca, gdzie swoją porażkę w negocjacjach płacowych próbuje zrzucić na innych, m.in. na nasz Związek OM NSZZ Solidarność PKN Orlen S.A..

W pierwszej z audycji zarzuca nam, że specjalnie zajęliśmy salę nr 1 w CA, żeby ograniczyć czas negocjacji w dniu 28 lutego. Zarzut jest tak absurdalny, że parsknęliśmy śmiechem czytając te rewelacje, podobnie zresztą postępowali inni, nawet członkowie MZZPRC komentując audycję. Niektórzy  nie tylko się śmiali, ale jeszcze wymownie stukali się w czoło. Salę rezerwowaliśmy w systemie, w grudniu i decydującym czynnikiem było to, że była w tym dniu wolna, a nie to co może, podkreślam może się dziać za ponad dwa i pół miesiąca.

Jednak w audycji z 13 marca Bogdan Żulewski folguje już sobie bez ograniczeń. Oskarża nas i Międzyzakładowy Branżowy Związek Zawodowy w Grupie Kapitałowej PKN Orlen S.A. o spisek z pracodawcą po 28 lutego. Owszem wymieniliśmy korespondencję z pracodawcą, ale dotyczyła ona zwiększenia kwoty nagrody Wielkanocnej . Nasz list z 1 marca, a także odpowiedź pracodawcy z 3 marca publikujemy poniżej. Niech czytający sami wyrobią sobie zdanie na ten temat. Jako trzeci publikujemy list pracodawcy z dnia wczorajszego 13 marca będący reakcją na kłamliwe twierdzenia B. Żulewskiego.

Chcielibyśmy również odnieść się do słownictwa Panów Przewodniczących używanego w ich wypowiedziach. Pan Pietrzak w wywiadzie dla PAP mówi, że cytuję ,, tamte związki przyklepały pracodawcy”, pan Żulewski ,,ujadanie w prasie i prężenie muskuł”. To słownictwo bliższe chyba sierpeckiemu targowisku ( nie ubliżając targowisku ) niż językowi używanemu w Naszej firmie. Również zachowanie przewodniczącego Pietrzaka pozostawia wiele do życzenia. Czy przewodniczący dużego jak sam twierdzi związku może kopać dwukrotnie w krzesło, które odbija się od drzwi i wychodząc grozić innemu przewodniczącemu, cytat ,, Ja was k…. wykończę!” ( sala nr 15 w budynku 06 ).

A kłamliwe opowiastki wśród załogi, że Solidarność nie ma reprezentatywności,  a to że jesteśmy przeciw obiadom dla ruchu ciągłego itd., itp.?

DLACZEGO TAK ORDYNARNIE KŁAMIECIE????!!!!

Czy nie wiecie, że na kłamstwie nikt jeszcze daleko nie zajechał? Chwalicie się, że jesteście największym związkiem, jednak dobitnie przekonaliście się, że nie wielkość związku i największy zespół negocjacyjny decydują o sukcesie, nie zawsze ilość przechodzi w jakość. Przekonaliście się o tym nie pierwszy raz. W ubiegłym roku, kiedy byliśmy razem możliwy był sukces. W tym roku, kiedy postanowiliście pokazać swoją mocarstwowość –  jest WASZA SPEKTAKULARNA KLAPA. I chcecie się nią ,,podzielić” z nami, ośmioma organizacjami, które wyraziły zgodę na ostateczną propozycję pracodawcy. Z wami mogliśmy osiągnąć jeszcze więcej, ale wy uwierzyliście w swoje wyjątkowe możliwości, które WYPROWADZIŁY WAS NA MANOWCE!!!!!! Nie pierwszy raz!

Krytykujecie nasze metody negocjacji, a one okazały się skuteczne!  Wasze nie!

Pracodawca wykorzystał instrumentalnie zapisy ZUZP i zrezygnował ze wzrostu 150 złotych obligatoryjnie od maja, zamiast uszanować to co ustalił z ośmioma związkami. TO WY DALIŚCIE MU TAKĄ MOŻLIWOŚĆ NIE PRZYSTĘPUJĄC DO POROZUMIENIA!!!!!

Kilka zdań o zarządzeniu nr 5/DG/2017 Zarządu PKN Orlen!

Czy zastanowiliście się Panowie, kto zaufa Waszemu przedstawicielowi w podobnej sytuacji np. za  rok? Lepiej będzie się wstrzymać z parafowaniem, żeby nie zostać oszukanym. Bo nasz Związek czuje się oszukany! A tak naprawdę została oszukana Załoga! Tak nie postępuje Zarząd tak dużej i poważnej firmy. Słowo jest ważniejsze od pieniędzy! Zwłaszcza słowo szanowanego Wiceprezesa. Okazuje się, że nie można już ufać nikomu!

A co w Spółkach Grupy Kapitałowej PKN Orlen S.A.?

Mieliśmy w tym roku po raz pierwszy zwierać nożyce wynagrodzeń, które się coraz bardziej rozwierają. Do tego potrzeba i obligo i uznaniówki, zwłaszcza obligo! Kwoty jednorazowe nożyc nie zewrą. Wyraziliśmy zgodę na ostatnią propozycję pracodawcy w PKN Orlen właśnie ze względu na dobro spółek wierząc w argumentację pracodawcy. Czy to był blef? Czekamy na decyzje potwierdzające słowa pracodawcy.

Do członków MZZPRC i jego Zarządu!

27 lutego parafowaliśmy zmiany do protokołu dodatkowego nr 3 do ZUZP, które są bardzo korzystne dla członków Waszego związku. Możliwe to było tylko za zgodą wszystkich Organizacji Związkowych, które są stroną ZUZP. Nie szukajcie wroga tam gdzie go nie ma. Spuśćcie z tonu i zapamiętajcie, że tylko współpraca ZZ przynosi dobre rezultaty. Pójście w pojedynkę, nawet gdy się jest największym nic nie daje. Tylko współpraca daje dobre rezultaty. Nie napinajcie się również tym, że skupicie wszystkich pracujących w ruchu ciągłym. Jeśli tak się stanie to zrobicie im tylko krzywdę gdyż pozostałe związki nie mając członków w ruchu ciągłym nie będą zainteresowane rozwiązywaniem ich problemów. I wtedy dopiero zostaniecie sami! I pozostanie wam TYLKO ZŁOŚĆ!

SOLIDARNOŚĆ MÓWI WAM NIE PO RAZ PIERWSZY – WSPÓŁPRACUJMY!

Ta propozycja dotyczy oczywiście wszystkich Związków Zawodowych działających w PKN Orlen S.A.

Poniżej trzy pisma o których mowa w tekście:

Nasze pismo z dnia 1 marca 2017 r.

Odpowiedź Pracodawcy na pismo ws zwiększenia nagrody świątecznej.

Pismo Pracodawcy z 13 marca br. podsumowujące tegoroczne negocjacje płacowe.

Podziel się ze znajomymi:Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin