Pikieta przed siedzibą Falck Fire Services w Warszawie

W dniu 19 września 2018 r. w Warszawie na ul. Olbrachta 94 przed siedzibą Falck Fire Services odbyła się pikieta zorganizowana przez Komisję Międzyzakładową NSZZ Solidarność International Paper Kwidzyn. W pikiecie udział wzięli członkowie związku z Falck Fire Services, IP Kwidzyn oraz przedstawiciele innych firm, zrzeszonych w Krajowym  Sekretariacie Przemysłu Chemicznego NSZZ Solidarność. Organizację Międzyzakładową NSZZ „Solidarność” PKN ORLEN S.A. reprezentowała delegacja na czele z Przewodniczącym Henrykiem Kleczkowskim i Wiceprzewodniczącą Wiesławą Frydrychowską.

Pikieta była częścią akcji protestacyjnej „Protestujemy, ale ratujemy”, która jest prowadzona przez Zakładową Służbę Ratowniczą na terenie International Paper Kwidzyn w związku z trwającym sporem zbiorowym w tej spółce. International Paper prowadzi działalność w Polsce od 1992 roku, zatrudniając prawie 2,5 tys. pracowników w dwóch głównych siedzibach: w fabryce papieru i celulozy w Kwidzynie oraz w Centrum Usług Wspólnych w Krakowie. Strażacy-ratownicy z IP w Kwidzynie prowadzą spór zbiorowy z Falck Fire Service, firmą która prowadzi i zapewnia ochronę przeciwpożarową w zakładzie. Falck wygrał przetarg na prowadzenie działalności w zakresie ochrony przeciwpożarowej i prewencji w International Paper zastępując Konsalnet dotychczasowego dostawcę tych usług. Wraz z nowym dostawcą miała przyjść poprawa jakości świadczonych usług i poprawa sytuacji pracowników. Jednak już od początku pojawiły się problemy. Falck nie chciał bowiem przejąć wszystkich pracowników. Dopiero w wyniku długich negocjacji wspartych głośnymi protestami zawarto porozumienie i wszyscy pracownicy zostali zatrudnieni. W porozumieniu pojawił się też zapis o rozmowach podwyżkowych, jednak firma stwierdziła, że zawarła niekorzystny kontrakt i dlatego nie ma pieniędzy na podwyżki dla ratowników.

Spór zbiorowy w Falck trwa od 16 stycznia, wyczerpane zostały wszystkie kroki wynikające z ustawy o sporach zbiorowych oprócz strajku.  Należy jednak podkreślić, że strażakom, nawet zakładowym, ustawa zabrania strajkować, mimo że w referendum strajkowym za strajkiem opowiedziało się ponad 90 proc. załogi.

1 maja br. zawarto porozumienie z prezesem FFS o spełnieniu części postulatów i o zawieszeniu protestu do 15 lipca. Porozumienie polegało na tym, że pracownicy spółki otrzymali połowę żądanej kwoty podwyżki (200 zł) pozostałą część (200 zł) mogli by otrzymać po ewentualnym zwiększeniu kontraktu przez głównego zleceniodawcę IP Kwidzyn. Jednak po tej dacie nowy dyrektor firmy zakomunikował, że dalszego spełnienia postulatów nie będzie.

Protest do tej pory polegał m.in. na oflagowaniu budynku IP w Kwidzyniu. Działacze podjęli kolejne kroki i przyjechali do Warszawy, by wziąć udział w pikiecie. Oprócz licznej delegacji z Kwidzynia, w stolicy pojawili się przedstawiciele innych zakładów: Azotów Puławy, Azotów Tarnów, Bridgestone Poznań oraz Gaz-System.

Przewodniczący International Paper Kwidzyn Marek Ziarkowski, na koniec pikiety, razem z Mirosławem Miarą, przewodniczącym Krajowego Sekretariatu Przemysłu Chemicznego NSZZ Solidarność, zanieśli przedstawicielowi firmy Falck petycję podpisaną przez działaczy „Solidarności”. Ta została przyjęta, a związkowcy otrzymali zapewnienie, że rozmowy mają odbyć się w najbliższym czasie.

Podziel się ze znajomymi:Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin