Piotr Duda na czele Rady Dialogu Społecznego

alt

Prezydent Andrzej Duda powołał w ubiegłą środę Radę Dialogu Społecznego, instytucję stawiającą sobie za cel odbudowę dialogu pomiędzy Pracownikami, Pracodawcami i Rządem.
Na jej czele stanął Piotr Duda, Przewodniczący NSZZ „Solidarność”.
W skład powołanej przez Prezydenta Rady Dialogu Społecznego weszli przedstawiciele rządu, pracodawców, przedsiębiorców oraz organizacji związkowych. Znalazł w niej miejsce również przedstawiciel prezydenta RP.
Rada liczy 59 osób, a jej przewodniczący będzie powoływany rotacyjnie na rok spośród przedstawicieli rządu, pracodawców i związków zawodowych.

W posiedzeniach RDS będą uczestniczyć z głosem doradczym także przedstawiciele prezesa NBP i szefa GUS.
Rada Dialogu Społecznego zastąpi dotychczasową Komisję Trójstronną, której prace od ponad 2 lat zostały zawieszone, ze względu na to, że wyszły z niej trzy centrale związkowe: NSZZ Solidarność, OPZZ i Forum Związków Zawodowych, zarzucając stronie rządowej ignorowanie i lekceważenie strony społecznej.
Nowe ciało jakim jest Rada Dialogu Społecznego daje nadzieję, że prace nad dialogiem zostaną wznowione i będą przebiegały w atmosferze wzajemnego szacunku i poszanowania stron.