Pomoc dla pracowników, którym spłonął dom.

W dniu 25 listopada br. w wyniku pożaru zniszczeniu uległ dom Państwa Kempczyńskich. Pan Andrzej pracuje na Bloku Reformingów PKN ORLEN S.A., jego małżonka w spółce AMLUX Sp. z o.o. Na szczęście nikomu z rodziny nic się nie stało, ale w jednej chwili ogień pozbawił ich całego dobytku. To, czego nie zdołał zniszczyć ogień, zalała woda. Rodzina nie może wrócić do swojego domu, tymczasowo zatrzymali się u bliskich. Część domu wymaga wyburzenia, część gruntownego remontu i wymiany dachu. Nieprzychylne warunki atmosferyczne powodują dalsze zniszczenia. Potrzebna jest pilna pomoc!

W ubiegły piątek skierowaliśmy do Pana Krystiana Patera Członka Zarządu ds. Produkcji PKN ORLEN pismo następującej treści:

Pan Krystian Pater

Członek Zarządu ds. Produkcji

PKN ORLEN S.A.

Szanowny Panie Prezesie,

Przewodniczący związków zawodowych działających w PKN ORLEN S.A.: Bogusław Pietrzak – Przewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego w Grupie Kapitałowej PKN ORLEN S.A., Henryk Kleczkowski – Przewodniczący Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” PKN ORLEN S.A. oraz Ryszard Maliszewski – Przewodniczący Międzyzakładowego Branżowego Związku Zawodowego w Grupie Kapitałowej PKN ORLEN S.A. wraz z Pawłem Zdrojewskim – Zakładowym Społecznym Inspektorem Pracy proponują utworzenie w PKN ORLEN S.A., pod patronatem Pana Prezesa Krystiana Patera Zespołu do spraw koordynacji działań pomocowych Państwu Kempczyńskim w odbudowie domu po pożarze.

Uzasadnienie

Wiele osób dobrej woli i służb zakładowych, poruszonych nieszczęściem, które dotknęło naszych Pracowników deklaruje chęć niesienia pomocy, której nie ma kto skoordynować. Dotyczy to również działań organów samorządowych, gminy, starostwa, środków masowego przekazu, którzy deklarują pomoc.

Proponujemy utworzenie Zespołu, którego skład byłby otwarty i podjęcie przez niego działania jeszcze w dniu dzisiejszym lub w najbliższym możliwym terminie. Ze względu na panujące warunki atmosferyczne jest wskazany pośpiech.

Prosimy Pana Prezesa o powołanie powyższego zespołu, w następującym składzie:

1. Zakładowy Społeczny Inspektor Pracy – jako Przewodniczący,
  2. Przedstawiciele trzech reprezentatywnych związków zawodowych: Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego w Grupie Kapitałowej PKN ORLEN S.A., Organizacja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” PKN ORLEN S.A., oraz Międzyzakładowy Branżowy Związek Zawodowy w Grupie Kapitałowej PKN ORLEN S.A.
  3. Przedstawiciele służb PKN ORLEN S.A.: Dyr. Robert Wudecki, Dyr. Tomasz Bugaj,    Dyr. Anna Lewandowska – Romanowska oraz Komendant Zakładowej Straży Pożarnej Piotr Sieradzki.
  4. Przedstawiciel Fundacji „ORLEN Dar Serca”
  5. Przedstawiciel Gminy Stara Biała,
  6. Przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Płocku.

Henryk Kleczkowski – Przewodniczący OM NSZZ “Solidarność” PKN ORLEN S.A.

Bogusław Pietrzak – Przewodniczący MZZPRC w Grupie Kapitałowej PKN ORLEN S.A.

Ryszard Maliszewski – Przewodniczący MBZZ w Grupie Kapitałowej PKN ORLEN S.A.

Jesteśmy gotowi do działania, ale niestety spotkaliśmy się z odmową ze strony Pracodawcy, który działania zastąpił sloganami „Fabryki Dobrej Energii”. Rzeczywistość „skrzeczy”….. a potrzeba jest natychmiastowej reakcji, pomocy w zakupie podstawowych rzeczy: ubrań, żywności, rzeczy osobistych.

Jedyna pomoc jaką otrzymali pogorzelcy to pomoc finansowa od organizacji związkowych, która pozwoliła być może przetrwać te pierwsze, trudne chwile po pożarze. Jesteśmy głęboko wstrząśnięci podejściem Pracodawcy, mamy nadzieję że uda się nam spowodować, aby Państwo Kempczyńscy otrzymali z Funduszu Świadczeń Socjalnych PKN ORLEN maksymalnie najwyższą kwotę pomocy, która udzielana jest w takich przypadkach.

Każdy może pomóc wpłacając choćby najdrobniejszą kwotę, na konto Fundacji „ORLEN – Dar Serca”: 04 2490 0005 0000 4600 3594 2831, koniecznie z dopiskiem „dla Andrzeja”.