Porozumienie PKN ORLEN, LOTOS i PGNiG.

W dniu dzisiejszym Przedstawiciele NSZZ „Solidarność” oraz Zarządów PKN Orlen, LOTOS-u i PGNiG podpisali umowę społeczną dotyczącą gwarancji dla pracowników tych spółek w związku z prowadzonym procesem konsolidacji. Podpisanie dokumentu miało miejsce w obecności przewodniczącego KK NSZZ „Solidarności” Piotra Dudy i wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.

Jak poinformował prezes PKN Orlen, porozumienie da impuls do “wypracowania gwarancji warunków pracy wspólnie ze wszystkimi organizacjami związkowymi”.- “Dialog ze stroną społeczną to priorytet przy budowie silnego Koncernu Multienergetycznego. Dzisiejsze porozumienie PKN ORLEN, LOTOS i PGNiG z udziałem @MAPGOVPL i NSZZ Solidarność da impuls do wypracowania gwarancji warunków pracy wspólnie ze wszystkimi organizacjami związkowymi”- napisał na swoim koncie na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

– Porozumienie pracownicze zostało podpisane. Tworzenie koncernu multienergetycznego musi przebiegać w dialogu ze stroną społeczną – powiedział Jacek Sasin, minister aktywów państwowych. – Udało się wypracować dokument, który może satysfakcjonować nas wszystkich. Jest fundamentem społecznym do zbudowania potężnej firmy, zdolnej do konkurencji na rynku- dodał.

Zgodnie z ustaleniami, szczegóły zostaną wypracowane na etapie procesu konsolidacji z Grupą LOTOS i PGNiG na poziomie zakładowym zgodnie z obowiązującymi regulacjami. Cały proces obywać się będzie w duchu wzajemnej współpracy w dialogu społecznym, z poszanowaniem pracowniczych i związkowych praw nabytych. Poprzedzony będzie zawieraniem porozumień zbiorowych przez pracodawców oraz stronę związkową.

Stronę społeczną reprezentowali: Henryk Kleczkowski, przewodniczący Krajowej Sekcji Przemysłu Naftowego NSZZ “Solidarność”, Bolesław Potyrała, przewodniczący Krajowej Sekcji Górnictwa Naftowego i Gazownictwa NSZZ “Solidarność” oraz Mirosław Miara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Przemysłu Chemicznego NSZZ “Solidarność”.

– Krajowy Sekretariat Przemysłu Chemicznego skupia 24 tys. członków Związku z przemysłu chemicznego, farmaceutycznego, szklarskiego, ale też z przemysłu naftowego i górnictwa naftowego i gazu. Organizacje, które są z firm wchodzących w fuzję wchodzą w skład naszego Sekretariatu. Mamy naturalny mandat do negocjowania porozumień w skali całej fuzji. To porozumienie jest pierwszym krokiem. Nie uznajemy dzisiejszego dnia za dzień finałowy. To pierwszy krok dla negocjacji – podkreślił Mirosław Miara.

Podziel się ze znajomymi:Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin