Posiedzenie Rady Krajowej Sekcji Przemysłu Naftowego NSZZ “Solidarność

12936524_1304622659564407_8277682594855249018_n

W dniach od 5 do 8 kwietnia 2016 roku w Ciścu k/Węgierskiej Górki odbyło się posiedzenie Rady Krajowej Sekcji Przemysłu Naftowego NSZZ Solidarność.

5 i 8 kwietnia to dni przyjazdu i wyjazdu, zważywszy na to, że niektórzy z nas musieli przejechać kilkaset kilometrów. 6 kwietnia odbyliśmy posiedzenie Rady, a 7 byliśmy z wizytą w Arcyksiążęcym Browarze Żywiec w Żywcu, którą to wizytę jak i cały  nasz pobyt organizował jak zwykle w ciągu ostatnich naszych spotkań kolega Mirek Biernot Przewodniczący Grupy Lotos Terminale w Czechowicach.

6 kwietnia posiedzenie Rady Krajowej Sekcji Przemysłu Naftowego NSZZ Solidarność rozpoczął  Przewodniczący Henryk Kleczkowski, który przywitał zebranych Członków Rady, Przewodniczącą Komisji Rewizyjnej oraz gościa Mirosława Miarę Przewodniczącego Krajowego Sekretariatu Przemysłu Chemicznego i  zaproponował porządek obrad.

  1. Przyjęcie porządku obrad.
  2. Wybór Przewodniczącego obrad.
  3. Informacje z KSPCH oraz obrad Komisji Krajowej.
  4. Informacje z poszczególnych zakładów pracy Krajowej Sekcji Przemysłu Naftowego o aktualnej sytuacji w branży paliwowej.
  5. Sprawy organizacyjne KSPN.
  6. Wolne wnioski.

Na początku Przewodniczący oddał głos Mirkowi Miarze Przewodniczącemu KSPCH i członkowi Komisji Krajowej, który bardzo obszernie omówił sytuację w Związku na szczeblu Sekretariatu oraz Komisji Krajowej. Niedawno odbyło się posiedzenie Rady KSPCH w Poznaniu w dniach 31.03 – 01.04. na którym przyjęto wykonanie budżetu za 2015 rok i preliminarza na 2016 rok oraz omówiono przygotowania do Kongresu Jubileuszowego z okazji 25 – lecia powstania Sekretariatu Przemysłu Chemicznego. Kongres odbędzie się w dniach 24 – 26 października we Wrocławiu. Harmonogram spotkań Rady przewiduje jeszcze spotkanie w czerwcu w Olsztynie oraz we wrześniu w Tarnowie i grudniu w Opocznie. W tym roku odbędą się 2 szkolenia dla członków Sekretariatu – w maju i listopadzie. Również w listopadzie jest przewidziane spotkanie z kolegami ze Słowacji z ECHOZ, z którymi współpracujemy. W dniach 16 – 18 listopada w Płocku odbędzie się Zjazd Krajowy który zajmie się miejmy nadzieję rozwiązaniem paru pilnych spraw, które są do podjęcia. Jedną z nich są zmiany w Statucie i innych dokumentach, które są oczekiwane przez szeregowych członków Związku. W Sekretariacie są zgłaszane konieczne naszym zdaniem zmiany do Statutu, a nasz kolega Bolek Potyrała Przewodniczący Krajowej Sekcji Górnictwa Naftowego i Gazownictwa  jest członkiem Komisji Statutowej i wraz z przewodniczącym Mirosławem Miarą, który był gościem na jednym z posiedzeń Komisji je przekazują. Proponowane zmiany to:

  • struktura – federacyjność,
  • wielotorowość wyborów,
  • składki – inny podział składki oraz zmniejszenie wysokości składki,
  • reprezentatywność związku.

Następnie członkowie Rady omówili sytuację w swoich Firmach. Przeważało przekonanie, że po zmianach politycznych w naszym kraju, po których spodziewamy się korzystnych zmian dla świata pracy nie tylko w Państwie ale też w zakładach, właśnie w zakładach następują zbyt wolno, a tam gdzie już nastąpiły nie przekłada się to do tej pory na potrzebne zmiany i chęci współpracy z przedstawicielami naszego Związku. Wyrażono przekonanie, że sytuacja ulegnie poprawie w nadchodzącym czasie. Wspomniano również o propozycji Ministra Skarbu Państwa łączenia spółek sektora jako zagrożeniu dla nich, o propozycji, aby domagać się od Ministra Skarbu Państwa i rad nadzorczych spółek mianowania do ich zarządów członków do spraw pracowniczych, bo sprawy pracownicze wymagają podniesienia ich rangi. Przez ostatnie lata mocno ją obniżono.

Na zakończenie spotkania ustalono, że następne posiedzenie odbędzie się we wrześniu na Kaszubach, a jego organizatorem będą koledzy z Lotosu w Gdańsku.

Następnego dnia udaliśmy się do Żywca do Browaru Żywiec gdzie byliśmy gośćmi MKZ NSZZ Solidarność Grupa Żywiec i jej Przewodniczącego Andrzeja Bieguna. Andrzej bardzo długo i wyczerpująco opowiadał nam o swojej Organizacji począwszy od czasów prywatyzacji, jej strukturze, osiągnięciach, pracodawcy, którym jest Heineken, odpowiadał na nasze pytania. Trzeba powiedzieć, że koledzy mają się czym chwalić, zarówno jeśli chodzi o zorganizowanie, ilość członków, około 2200 osób, jak i poukładane sprawy z pracodawcą. Następnie wraz z Andrzejem Biegunem i Przewodniczką zwiedziliśmy browar, część produkcyjną i rozlewniczą. Swój pobyt zakończyliśmy smacznym obiadem w restauracji zakładowej i podziękowaliśmy gospodarzowi za gościnne przyjęcie i możliwość poznania działalności dużej i prężnej Organizacji.

Na wniosek kolegi Andrzeja Cenacewicza Przewodniczącego w Grupie Lotos S.A. w Gdańsku przyjęto stanowisko, w którym Rada KSPN wnioskuje do Prezydium KK o konieczne zmiany. Stanowisko załączamy poniżej.

Przygotował – Przewodniczący Krajowej Sekcji Przemysłu Naftowego Henryk Kleczkowski.

KSPN – Stanowisko z dn. 6.04.2016 r.

Podziel się ze znajomymi:Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin