Rocznica Wydarzeń Czerwca 76 roku.

W imieniu Regionu Płockiego NSZZ „Solidarność” zapraszamy do wzięcia udziału w uroczystej Mszy Świętej, która zostanie odprawiona w dniu 23 czerwca 2019 r.(niedziela) o godz. 12.00, w rocznicę wydarzeń Czerwca`76 w Płocku, Radomiu i Ursusie.
Tradycyjnie Msza święta zostanie odprawiona w Kościele Św. Stanisława Kostki na płockiej „Stanisławówce” przy Al. Jachowicza 4. Po Eucharystii zostaną złożone kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Protestów Robotniczych i Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki.

Naszą Organizację Związkową reprezentować będzie delegacja wraz z pocztem sztandarowym.

Dla przypomnienia:

25 czerwca 1976 r. w 112 zakładach pracy na terenie 24 województw przeszło 80 tys. osób rozpoczęło strajk i demonstracje uliczne. Bezpośrednią przyczyną protestu była zapowiedziana 24 czerwca w Sejmie PRL przez premiera Piotra Jaroszewicza drastyczna podwyżka cen artykułów żywnościowych (m.in.: mięso i ryby – 69%, nabiał – 64%, ryż – 150%, cukier – 90%).

W Radomiu, Ursusie i Płocku doszło do pochodów i demonstracji, zakończonych starciami z MO, a w przypadku Radomia – dramatycznymi walkami ulicznymi.

W Płocku strajk wybuchł w Mazowieckich Zakładach Rafineryjnych i Petrochemicznych. Ok. godz. 14.00 przy jednej z bram doszło do spontanicznego wiecu, po którym grupa jego uczestników pomaszerowała pod gmach KW PZPR, ok. 17.00 tłum przed siedzibą partii liczył 2-3 tys. osób. Do zebranych przemówił I sekretarz. Część manifestantów ruszyła w stronę innych zakładów, ale ich pracownicy nie przyłączyli się do protestu. Po ogłoszeniu komunikatu o odwołaniu podwyżki, budynek KW obrzucono kamieniami, wybito kilka szyb, zaatakowano radiowóz straży pożarnej. Ok. godz. 21.00 demonstrantów zaatakowały ściągnięte z Łodzi oddziały ZOMO.

Dla upamiętnienia tych wydarzeń, spotykamy się w poniedziałek  24 czerwca  br. o godz. 12.00 pod pamiątkowym Kamieniem przed Bramą Nr 2 PKN ORLEN S.A., gdzie złożymy kwiaty.

Bardzo prosimy członków Związku i sympatyków o wzięcie udziału w uroczystościach.

Podziel się ze znajomymi:Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin