Wejdź z Biurem Podatków w sezon rozliczeń z fiskusem.

Luty to czas kiedy otrzymujemy od swoich pracodawców informacje o przychodach osiągniętych w minionym roku. Na podstawie zgromadzonych danych możemy przystąpić do sporządzenia zeznania rocznego. Niekiedy trudno nadążyć za lawiną zmian w prawie podatkowym, a wiedza ta jest z kolei niezbędna do właściwego rozliczenia z Urzędem Skarbowym. Zatem, aby być na bieżąco z aktualnymi preferencjami, ulgami podatkowymi, zasadami rozliczeń – wzorem lat ubiegłych – pracownicy Biura Podatków chętnie podzielą się z Wami wiedzą i doświadczeniem w razie pojawiających się wątpliwości. Już teraz możecie przesyłać zapytania na dedykowany adres mailowy: pity2021@orlen.pl

W ostatnim czasie wiele emocji budzą zmiany wprowadzone w ramach Polskiego Ładu. Jednak w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, w zdecydowanej większości, dotyczą one zasad opodatkowania wynagrodzeń osiąganych w 2022 roku.

Zmiany w Polskim Ładzie obowiązujące dla rozliczeń za rok 2021

Co warte odnotowania, Polski Ład wprowadził kilka zmian dla podatników, z których mogą skorzystać także w odniesieniu do rozliczeń za rok 2021. Pierwsza z nich dotyczy tych, którzy zawarli związek małżeński w minionym roku (oraz istnieje pomiędzy nimi wspólność majątkowa). Dotychczas, aby skorzystać z preferencyjnego, wspólnego opodatkowania, musieli pozostawać w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy. Od 2021 roku preferencyjne rozliczenie będą mogli wybrać także małżonkowie, którzy zawarli związek nawet w ostatnim dniu roku.

W rozliczeniu za 2021 rok, małżonkowie będą mogli skorzystać ze wspólnego rozliczenia także w sytuacji, gdy którykolwiek z nich prowadził działalność opodatkowaną na zasadach podatku liniowego (19%) lub ryczałtu (inna niż najem prywatny), ale w trakcie roku nie osiągnął z tego tytułu żadnego przychodu, ani nie poniósł kosztów podatkowych (zawieszona działalność). Ustawodawca postanowił nie odbierać prawa do wspomnianej preferencji, w sytuacji składania „zerowego” PIT-36L/PIT-28 przez któregoś z małżonków.

W zakresie ulgi na dzieci ustawodawca doprecyzował także zasady proporcjonalnego korzystania z ulgi w przypadku braku porozumienia między rodzicami. W przypadku, gdy decyzją sądu wspólnie sprawują oni władzę rodzicielską nad małoletnim dzieckiem po rozwodzie lub w trakcie separacji, kwotę przysługującej ulgi odliczają oni w równych częściach. W pozostałych przypadkach odliczenie w pełnej wysokości stosuje ten z rodziców, u którego dziecko zamieszkuje. 

Polski Ład rozszerzył także zakres ulgi rehabilitacyjnej, z której podatnicy będą mogli korzystać już od 2021 roku. Przewiduje ona możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania takich wydatków jak na np.: pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne, chłonne majtki, podkłady i wkłady anatomiczne do wysokości 2.280 zł. Bez limitu w ramach ww. ulgi osoby niepełnosprawne będą mogły odliczyć od dochodu wydatki poniesione na najem i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych oraz wydatków na zakup, naprawę lub najem wyposażenia umożliwiającego używanie tych przedmiotów. Co więcej, wprowadzono także prawo do odliczenia wydatków ponoszonych z tytułu opłacenia kosztów pobytu opiekuna przebywającego wraz z osobą niepełnosprawną – zaliczoną do I grupy inwalidztwa lub dzieci niepełnosprawnych do lat 16 – na turnusie rehabilitacyjnym lub w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego i rehabilitacji leczniczej, a także wydatków na odpłatne przejazdy opiekunów osób niepełnosprawnych w związku z pobytem na tych turnusach.

Ulga podatkowa za osocze ozdrowieńców z COVID-19

Nie jest to wprawdzie nowa ulga, jednak w dobie pandemii może zyskiwać na znaczeniu. Osocze pozyskiwane od ozdrowieńców, którzy przeszli zakażenie koronawirusem bywa pomocne przy leczeniu osób, które mocno odczuwają skutki COVID-19. Ci, którzy zdecydowali się odpowiedzieć na publiczne apele i oddać honorowo w roku 2021 ten cenny w walce ze skutkami pandemii składnik krwi, mogą liczyć na skorzystanie z ulgi podatkowej. Nabywają oni bowiem prawo do pomniejszenia swojego dochodu o kwotę stanowiącą iloczyn oddanych litrów osocza oraz ekwiwalentu pieniężnego (aktualnie 130 zł). Na potrzeby dokumentacyjne podatnik powinien również posiadać zaświadczenie jednostki organizacyjnej wykonującej pobranie. 

Możliwość odliczenia darowizn przekazanych na walkę z COVID-19

Darowizny przekazane w 2021 roku wybranym podmiotom, które walczą z pandemią COVID-19, np. szpitalom, będzie można odliczyć od dochodu. Odliczeniu podlegają zarówno darowizny finansowe jak i rzeczowe, a z ulgi mogą skorzystać osoby fizyczne płacące PIT lub ryczałt. Więcej informacji na stronie: https://www.podatki.gov.pl/pit/ulgi-odliczenia-i-zwolnienia/darowizny-na-covid-19/    

Z Kartą Dużej Rodziny szybszy zwrot podatku

Jeżeli jesteś posiadaczem Karty Dużej Rodziny, warto zaznaczyć specjalnie przygotowaną rubrykę w zeznaniu podatkowym. Organy podatkowe zobowiązują się wtedy skrócić zwroty podatku dla zeznań złożonych drogą elektroniczną z 45 do 30 dni. [źródło: https://www.gov.pl/web/rodzina/szybszy-zwrot-pit-z-karta-duzej-rodziny

Dobry czas nas termomodernizację 

Rok 2021 był już kolejnym z rzędu, w którym można byłoby skorzystać z preferencji podatkowej dla właścicieli/współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych, którzy ponoszą wydatki związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w tych budynkach. Odliczenie nie może przekroczyć łącznie kwoty 53.000 zł na podatnika w odniesieniu do wszystkich przedsięwzięć. Warunkiem odliczenia jest zakończenie przedsięwzięcia najpóźniej z upływem trzeciego roku, licząc od końca roku, w którym poniesiono pierwszy wydatek. W przeciwnym razie podatnik będzie zobowiązany zwrócić wszystkie wcześniej odliczone od dochodu kwoty. Ustawa stawia również warunek dokumentowania ponoszonych wydatków fakturami. Przepisy przewidują również możliwość objęcia preferencją przedsięwzięć rozpoczętych przed rokiem 2019, jednak odliczeniu od dochodu podlegają wydatki poniesione od 2019 roku. Rozporządzenie do ustawy wśród przykładowych materiałów budowlanych, urządzeń oraz usług objętych preferencją wyszczególnia m.in. kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne, pompę ciepła – wraz z montażem, wymianę stolarki okiennej, bramy garażowej itd.

Jeżeli ktoś planował termomodernizację domu jednorodzinnego, podatkowo jest na to najlepszy czas. Szerszych informacji na temat tej ulgi można odszukać w wydanych przez Ministerstwo specjalnych objaśnieniach podatkowych. Dostępne są one pod adresem: https://www.gov.pl/web/finanse/objasnienia-podatkowe-dot-nowych-preferencji-w-podatku-dochodowym-od-osob-fizycznych-wspierajacych-przedsiewziecia-termomodernizacyjne.

W innych kwestiach związanych ze składaniem zeznania podatkowego, w tym m.in. zasad korzystania z ulgi prorodzinnej, rehabilitacyjnej, odliczania darowizn – polecamy lekturę materiałów umieszczonych na obszarowej stronie Biura Podatków.AKCJA PITY

Bieżące informacje można również odnaleźć bezpośrednio „u źródeł”, na stronach Ministerstwa Finansów –https://www.podatki.gov.pl/pit/ulgi-odliczenia-i-zwolnienia/.

Jeżeli macie wątpliwości podatkowe związane z tegorocznym rozliczeniem PIT, zachęcamy do przesyłania pytań na adres poczty elektronicznej: pity2021@orlen.pl. Służymy wsparciem w drodze wymiany doświadczeń do ostatniego ustawowego dnia na rozliczenie się z fiskusem tj. 2 maja 2022 roku. Informacje udzielane przez Biuro Podatków PKN ORLEN nie są świadczeniem usług doradztwa podatkowego.