Zmiany w przepisach – złóż odpowiedni wniosek.

Od stycznia 2022 r. zaczną obowiązywać przepisy podatkowe wprowadzone w ramach Polskiego Ładu. Nowe regulacje będą miały wpływ na wynagrodzenia pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, a osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych będą mogły złożyć wniosek o niepobieranie zaliczek podatkowych.

W związku ze zmianami udostępniamy nowe oświadczenia i wnioski podatkowe, które należy złożyć w wersji papierowej do Biura Obsługi Pracowników.

Wnioski można składać od 1 stycznia 2022 r.

Jaki wniosek mogę złożyć?

1. Wniosek o niepomniejszanie dochodu o kwotę ulgi dla klasy średniej

Pracodawca ma obowiązek stosować ulgę przy poborze zaliczki, jeżeli miesięczne przychody pracownika będą wynosić między 5 701 zł do 11 141 zł (brutto). Finalnie, aby móc przy rozliczeniu rocznym uwzględnić ulgę, pracownik nie może przekroczyć kwoty przychodów 133 692 zł (brutto). Jeżeli pracownik złoży wniosek o niepomniejszanie dochodu o kwotę ulgi dla klasy średniej, uniknie ryzyka dopłaty podatku przy rozliczeniu rocznym, jeżeli okaże się, że pracodawca za niektóre miesiące stosował ulgę, a finalnie na koniec roku przychody pracownika przekroczą 133 692 zł (brutto).

2. Oświadczenie do zastosowania ulgi dla dużych rodzin

Rodzic/opiekun prawny co najmniej czwórki dzieci, którego przychody z pracy na etacie wyniosą rocznie do 85528 zł (brutto), będzie zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

3. Oświadczenie do zastosowania ulgi dla seniorów

To zachęta do kontynuacji pracy dla tych, którzy chcą dalej pracować i dla tych, którzy decydują się na pracę z tego powodu, że ich emerytury byłyby niskie. Z ulgi mogą skorzystać emeryci w wieku 60+ (kobieta) i 65+ (mężczyzna), którzy mimo osiągnięcia uprawnień do emerytury zrezygnują z jej pobierania i będą dalej aktywni zawodowo. Zwolnienie z przychodów obowiązuje do kwoty 85 528 zł (brutto). rocznie.

4. Oświadczenie do zastosowania ulgi na powrót

Nowa ulga przysługuje osobom, które przez minimum trzy lata mieszkały i pracowały za granicą, i które decydują się na powrót i zmianę rezydencji podatkowej na polską. W wyniku jej działania przez cztery lata od powrotu do Polski będą zwolnieni z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych do wysokości osiąganych przychodów 85 528 zł (brutto) rocznie.

5. Wniosek o niepobieranie zaliczek dla umów cywilnoprawnych

Osoby uzyskujące przychody z tytułu umów zleceń lub innych umów cywilnoprawnych będą mogły złożyć wniosek o niepobieranie zaliczek podatkowych od przychodów uzyskiwanych z tytułu umów cywilnoprawnych – dzięki temu skorzystają z kwoty wolnej od podatku w trakcie roku, a nie dopiero po złożeniu rocznego zeznania podatkowego. Aby móc skorzystać z powyższego rozwiązania, dochody z ww. tytułów nie mogą przekroczyć 30 000 zł (brutto) oraz nie można osiągać innych dochodów, poza dochodami uzyskiwanymi od tego zleceniodawcy.

6. Wniosek o pobór zaliczek bez stosowania kosztów uzyskania przychodów

Pracodawca przy poborze zaliczki nie będzie stosował kosztów pracowniczych.

Wnioski, które możesz złożyć przez SSEGK

Jednocześnie przypominamy, że w systemie samoobsługi pracowniczej SSEGK dostępna jest grupa „Oświadczenia podatkowe”, która zawiera:

1. Oświadczenie podatkowe – wspólne rozliczenie

2. Oświadczenie pracownika dla celów stosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodów

3. Wniosek o pobór zaliczek bez stosowania zwolnienia z podatku dochodowego osób poniżej 26 roku życia

4. Wniosek o zastosowanie wyższej stawki podatkowej

Dzięki tej funkcjonalności możliwe jest wystawienie powyższych oświadczeń/wniosków podatkowych bez konieczności dostarczania ich w wersji papierowej.

Więcej szczegółowych informacji odnośnie wprowadzonych ulg znajdziecie na stronie Ministerstwa Finansów: http://wiecejwportfelach.gov.pl/

W przypadku pytań skontaktuj  z Zespołem Obsługi Bezpośredniej.

Biuro Obsługi Pracowników/Zespół Obsługi Bezpośredniej, ORLEN Centrum Usług Korporacyjnych Sp. z o.o. – jest do Waszej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 16:00.

  • za pomocą telefonu IP wpisując: HelpDesk Kadry lub wybierając numer: 6 55 50
  • za pomocą służbowego telefonu komórkowego, wybierając: 6 55 50
  • za pomocą pozostałych telefonów, wybierając: 24 367 55 50
  • za pomocą intranetu: HelpDesk/HR – Sprawy Pracownicze
  • kontakt bezpośredni: Płock, ul. Chemików 7, bud. 05 pok. 16
Podziel się ze znajomymi:Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin