50. Rocznica Wydarzeń Czerwca 76 r. – obchody przez Bramą Nr 2 ORLEN S.A.

W dniu dzisiejszym tj. 25 czerwca br. spotkaliśmy się o godz. 13.30 pod pamiątkowym Kamieniem, którym opiekuje się nasza organizacja, przed Bramą Nr 2 ORLEN S.A., aby uczcić wydarzenia jakie miały miejsce 50 lat temu w Płocku.

Płock, obok Ursusa i Radomia, to miasto, w którym w czerwcu 1976 r. doszło do strajków                                i wystąpień robotniczych. Ówczesne władze PRL starały się tuszować i przemilczać płocki protest z uwagi na planowane tu na wrzesień centralne uroczystości dożynkowe.

Przewodniczący naszej Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” ORLEN S.A. i GK ORLEN Marek Balkowski nakreślił rys historyczny tamtych wydarzeń: „Jak wiemy, ze względu na rosnące ceny żywności, jak również wystąpienia w zakładach w Radomiu i Ursusie, w Płocku przy bramie MZRiP zebrali się robotnicy, którzy podążyli w kierunku miasta. Po drodze dołączały kolejne osoby. Dotarły do budynku, w którym mieścił się Komitet Wojewódzki PZPR (obecnie Książnica Płocka).  Tam doszło do starć z milicją, zostały ściągnięte jednostki ZOMO. Zarzuty usłyszało 55 osób, w tym 18 pozbawiono wolności w wymiarze od dwóch do pięciu lat. Inni stracili pracę.

Dziś składamy hołd uczestnikom tamtych wydarzeń i wyrażamy naszą wdzięczność za ich odwagę i bohaterstwo”.

 

Serdecznie dziękujemy Wszystkim, którzy przybyli na dzisiejszą uroczystość, za pamięć o tamtych Wydarzeniach, przemówienia oraz złożone kwiaty.